Piątkowe Seminarium Fizyki Litosfery i Planetologii

Fot.: Mars sfotografowany przez sondę Viking 1, źródło: wikipedia

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych badaniami marsjańskimi na nadchodzące Seminarium Fizyki Litosfery i Planetologii. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek (18 grudnia 2020) o godzinie 13:30.

Za względu na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną, Seminarium będzie miało formę spotkania on-line. Tematem spotkania będą „Łańcuchy stożków na Chryse Planitia na Marsie i termodynamiczne aspekty ich powstawania”. Swój referat wygłosi prof. dr hab. Leszek Czechowski z Zakładu Fizyki Litosfery Uniwersytetu Warszawskiego.

Na zachętę – krótki opis pracy, która zostanie zaprezentowana na piątkowym Seminarium:

„W niektórych regionach Marsa (np. Isidis, Chryse) znajdują się tysiące małych stożków. Ich średnica u podstawy wynosi zwykle od stu metrów do jednego kilometra. Wiele stożków tworzy łańcuchy o długości kilku kilometrów. Główne cele naszej pracy to: zbadanie procesów odpowiedzialnych za formowanie się tych stożków oraz badanie energii potrzebnej do ich uformowania.”

– L. Czechowski, N. Zalewska, A. Zambrowska, M. Ciążela, P. Witek, J. Kotlarz

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w spotkaniu proszone są o wyrażenia takiej chęci poprzez przesłanie wiadomości na adres mailowy dr. hab. Konrada Kossackiego (Konrad.Kossacki@fuw.edu.pl).

Serdecznie zapraszamy 😀