niebo w lipcu

Lato to dobry czas na obserwacje nieba, ponieważ noce są ciepłe, a zarówno końcówka czerwca, jak i lipiec obfitują w roje meteorów. Większość z nich cechuje raczej niska aktywność, jednak warto się im przyjrzeć.

Rys.: Alfa Cygnidy – radiant w gwiazdozbiorze Łabędzia, Źródło: Wikipedia

Maksimum pierwszego z nich – roju Tau Akwarydy – przypada na 28 czerwca. Jego aktywność obserwować można od 19 czerwca do 5 lipca. Obfitość roju szacuje się na 7 meteorów na godzinę. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika.

Następne maksimum przypada na 29 czerwca i jest ono związane z rojem Theta Ophiuchidy (TOP), o niskiej aktywności oraz obfitości dwóch meteorów na godzinę. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Wężownika. Ciało z którym jest on związany nie jest znane, ze względu na małą ilość materiału, która nie pozwala na dokładne ustalenie orbity roju TOP.

Kolejnym z rojów są Lipcowe Pegazydy, które obserwować można od 7 do 13 lipca, a których maksimum przypada na 9 lipca. Aktywność roju określa się jako średnią, a jego obfitość wynosi 3 meteory na godzinę. Rój ten jest najprawdopodobniej związany z przelotem komety C/1979 Y1.

Radiant Alfa Cygnid (ACG) znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Uważa się, że jest on aktywny między 30 czerwca, a 31 lipca, z maksimum występującym około 16-17 lipca. Aktywność roju określa się jako niską, a obfitość wynosi 2 do 3 meteorów na godzinę. Ciało z którym związany jest rój nie jest znane.

Między 13 a 17 lipcem można obserwować rój  o nazwie Zeta Cassiopeidy, osiągający swoje maksimum 15 lipca. Ma on swój radiant w gwiazdozbiorze Kasjopei. Rój ten czasem nazywany był Wczesnymi Perseidami.

Maksimum Zeta Cassiopeidów przypada na początek aktywności roju Sigma Kaprikornidów (SCP), która trwa do 11 sierpnia, a której maksimum określone jest na 20 lipca. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca, a jego obfitość to 5 meteorów na godzinę.

Ostatnie maksimum przypada na 28 lipca – jest ono związane z Południowymi delta Akwarydami aktywnymi między 12 lipca a 19 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Jest to rój o wysokiej aktywności, a jego obfitość to 20 meteorów na godzinę! Rój ten wchodzi z skład kompleksu Akwarydów – Kaprikornidów, wraz z kilkoma innymi rojami, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika lub gwiazdozbiorze Koziorożca.