Lokalizacja eksplozji bolidu

Rys.: wizualizacja miejsca eksplozji bolidu – miejsce przecięcia półsfer (ze środkami w stacjach sejsmologicznych) jest zbliżoną lokalizacją eksplozji. Wyjaśnienie ilustracji znajduje się w raporcie. wizualizacja: Maciej Karasewicz.

31 października 2015 roku nad północną Polską miał miejsce przelot oraz eksplozja bolidu. Zjawisko to zarejestrowane zostało nie tylko poprzez fotografie, nagrania oraz relacje świadków zdarzenia. Fala dźwiękowa powstała w wyniku eksplozji bolidu zarejestrowana została przez sejsmografy pasywnego eksperymentu sejsmicznego 13 BB Star.

Nasi studenci – Helena Ciechowska, Aleksandra Fronczak, Maciej Karasewicz, Klaudia Mocek oraz Mikołaj Zawadzki – w ramach projektu studenckiego podjęli się zlokalizowania miejsca wybuchu oraz dokładnego czasu, w którym do niego doszło.

W jaki sposób udało im się wyznaczyć miejsce oraz czas, można przeczytać TUTAJ. W powyższym raporcie został przedstawiony tok rozumowania oraz metodologia, którą zespół studencki wybrał w celu odpowiedzenia na pytanie: Czy to był bolid?

Wyniki zostały zaprezentowane na Seminarium Fizyki Litosfery i Planetologii 7 czerwca 2019 roku przez Helenę Ciechowską. Prezentacja dostępna jest TUTAJ.