Wizyta na Uniwersytecie w Bonn

Góry Świętokrzyskie to bez wątpienia fenomen na skalę światową. Są one bowiem miejscem, w którym odsłaniają się skały o bardzo zróżnicowanym wieku. Jednocześnie powierzchnia występowania tych skał jest bardzo mała. Na terenie Gór Świętokrzyskich znajdujemy zatem stare skały wieku kambryjskiego, a także z ordowiku, syluru, dewonu i karbonu i permu, oraz młodsze (piętro strukturalne kończy się w tym wypadku na utworach kredy).

Korzystając z wolnego czasu odwiedziłyśmy także pobliską Kolonię. Zdjęcie przedstawia targi świąteczne przed znaną gotycką katedrą w Kolonii, Fot. – Helena Ciechowska

To właśnie geologia tego regionu była jednym z tematów prezentacji, które zostały wygłoszone przez naszych studentów w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Bonn. Dzięki prof. Jackowi Ciborowskiemu dwie studentki kierunku Geofizyka w Geologii (GwG) miały okazję wziąć udział w kilkudniowej wizycie w ramach wymiany studenckiej z uniwersytetem w Bonn.

O Górach Świętokrzyskich i geologii historycznej prezentację wygłosiła Julia Chachulska – studentka drugiego roku GwG. Opowiedziała ona między innymi o tym, w jaki sposób doszło do powstania tych struktur i dlaczego na tak małej przestrzeni odsłania się tyle różnych warstw.

Kolejną prezentację wygłosiła Helena Ciechowska – również studentka drugiego roku GwG. Ta z kolei dotyczyła projektu studenckiego pt.: „Czy to był bolid?”, prowadzonego pod okiem prof. Marka Grada, który wykonywany jest wspólnie przez Aleksandrę Fronczak, Mikołaja Zawadzkiego, Klaudię Mocek, Macieja Karasewicza i Helenę. Studentka przybliżyła problematykę projektu, który dotyczy analizy danych sejsmicznych i poszukiwania dowodu na temat tego, czy dany zapis z sejsmografów jest efektem eksplozji bolidu, który widoczny był na niebie dnia 31 października 2015 roku.