Koło Naukowe Geofizyki zaprasza …

Wielkimi krokami zbliża się 29 września, a z nim pokazy organizowane przez Koło Naukowe Geofizyki w ramach Festiwalu Nauki. Zobaczyć nas będzie można na Wydziale Fizyki, ale także następnego dnia (30 września) na Pikniku Geologicznym na Wydziale Geologii UW. Przedstawimy zjawisko rozchodzenia się fal sejsmicznych i pokażemy ile wazy wiaderko z woda na poszczególnych ciałach Układu Słonecznego.
To jednak nie koniec, w tym roku akademickim KNG UW ma dużo planów na rożnego rodzaju otwarte seminaria, warsztaty, a także wyjazdy. Wkrótce podamy więcej informacji i zaprosimy wszystkich zainteresowanych na spotkanie organizacyjne związane z planowaną działalnością Koła w roku akademickim 2018/2019.
Prezes KNG: Helena Ciechowska

Konferencja EPSC 2018

Gmach główny Technische Univeristat w Berlinie. Skromny napis informuje o kongresie EPSC. Fot. L. Czechowski.

European Planetary Science Congress 2018 w tym roku odbył się w Berlinie w dniach 0d 16 do 21 września w gmachu tamtejszej politechniki (Technische Universität Berlin), niedaleko berlińskiego ZOO. Z zewnątrz gmach robi przyciężkie, ale lepsze wrażenie niż w środku, gdzie mogliśmy oglądać wnętrza godne przeciętnej polskiej uczelni z lat pięćdziesiątych XX wieku :-). Wysoką temperaturę na zewnątrz zapewniało Słońce, zaś w środku gmachu – gorące dyskusje naukowe. Zebrało się prawie 1000 naukowców i studentów zainteresowanych planetami, którzy przedstawili ok. 1250 referatów.  Z Polski przybyło 22 osoby, ale oczywiście Polaków było więcej, bo niektórzy przybyli z innych krajów. Nasz Zakład Fizyki Litosfery przedstawił 4 referaty w formie plakatów lub 15 ustnego referatu, z czego dwa dotyczyły komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko (celu misji Rosetta), jeden referat mówił o tektonice Enceladusa i jeden o rzekach na Tytanie. Ponadto swój udział mieliśmy w wynikach prezentowanych przez zespół ExoMars, który miał kilka referatów.

W czasie Kongresu mieliśmy przyjemność założyć nowe towarzystwo naukowe Europlanet Society :-). Europlanet funkcjonowało dotychczas jako niezbyt formalna inicjatywa. Teraz jako towarzystwo naukowe będzie jednak mogło łatwiej i szerzej pomagać w rozwijaniu współpracy międzynarodowej.