COSPAR 2018 w Pasadenie

Eksponaty na konferencjach są coraz większe i zaawansowane. Ten tutaj model Enceladusa wyrzuca nawet strumienie materii jak prawdziwy satelita Saturna. COSPAR2018, Pasadena. Fot., L. Czechowski

W sobotę 21 lipca 2018 zakończyła się największa ‚kosmiczna’ konferencja – COSPAR. Jest ona organizowana przez Committee for Space Research (czyli Komitet do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej). Odbywa się co 2 lata w różnych miastach. Tym razem wybrano nieduże miasto Pasadena (ok. 150 tys. mieszkańców), znane każdemu miłośnikowi badań kosmicznych, mieści się bowiem tutaj instytucja ważna dla rozwoju badań kosmicznych: Jet Propulsion Laboratory (JPL), którym zarządza instytucja ważna dla wielu nauk, Caltech – (California Institute of Technology). To w JPL zaprojektowano i zbudowano szereg sond kosmicznych, w tym: sondę Cassini-wieloletniego satelitę Saturna i marsjańskiego łazika Curiosity. Warto wspomnieć, że Caltech to niewielka liczebnie uczelnia, ale mająca wśród pracowników ponad 30 laureatów nagrody Nobla.

W ramach konferencji nasz Zakład Fizyki Litosfery przedstawił 6 referatów. Dwa referaty dotyczyły badań rzek na Tytanie. Jeden – komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko. Jest to kometa, do której skierowana była misja Rosetta. Dwa referaty były o satelicie Saturna – Enceladusie. Jest to najmniejsze ciało w Układzie Słonecznym, które wykazuje silną aktywność wulkaniczną. Możliwe też, że Enceladus jest miejscem, gdzie rozwija się życie biologiczne. Jeden referat dotyczył lepszego wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na astronautykę.

Ratusz w Pasadenie. Tu odbywało sie ‚łamanie lodów’ w ramach konferencji COSPAR2018 🙂

Konferencja mieściła się w centrum konferencyjnym niedaleko ratusza:

Miłośnikom kwiatów Pasadena kojarzy się z noworoczną Paradą Róż i dobrze utrzymanym arboretum z ogrodem botanicznym, zaś miłośnikom filmu z graniczącą z Pasadeną – metropolią Los Angeles z Hollywood.