Europejski konkurs kosmiczny dla uczniów i studentów

Kosmodrom w Gujanie z rakietą Ariane 5 przygotowywaną do startu. Zdjęcie DLR/Thilo Kranz.  Miejsce wybrane jest uwagi na bliskość równika. Dzięki temu rakiety od razu mają prędkość ok. 460 m/s wyższą niż gdyby startowały z bieguna.

Osoby do 22 roku życia mogą brać udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym – Odysseus II. Zadanie konkursowe to przygotowanie projektu dotyczącego przestrzeni kosmicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br. Konkurs skierowany do osób w wieku od 7 do 22 lat, przy czym kategoria Explorers przeznaczona dla wieku 17-22 lata.

Głównymi nagrodami są m.in.: wyjazd do Centrum Lotów Kosmicznych w Gujanie Francuskiej; staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej; wizyta w Cite de’l Espace w Tuluzie i skomputeryzowany teleskop. Konkurs jest realizowany m.in. przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Więcej informacji na stronie: https://www.odysseus-contest.eu/pl/