Odszedł profesor Dziewoński

Adam Dziewonski of Harvard University with his globes.

Adam Dziewoński na Uniwersytecie Harvarda

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci profesora Adama M. Dziewońskiego. Profesor był znanym na całym świecie geofizykiem i sejsmologiem, absolwentem geofizyki na ówczesnym Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z Donem L. Andersonem stworzył bardzo popularny model budowy Ziemi PREM (Preliminary Reference Earth Model). Profesor badał także mechanizmy trzęsień Ziemi (metodą inwersji centroidalnego tensora momentu sejsmicznego). Kierowana przez Niego tzw. Grupa Harvardzka regularnie publikowała i nadal publikuje wyniki badań mechanizmów dla największych trzęsień ziemi. Profesor był jednym z pionierów globalnej tomografii sejsmicznej, dzięki której określono ogólny przepływ konwekcji w płaszczu Ziemi. Efektem tej konwekcji jest m.in. ruch kontynentów. W 1998 roku Profesor wspólnie z Donem L. Andersonem, został laureatem Nagrody Crafoorda, czyli odpowiednika nagrody Nobla w naukach o Ziemi. Profesor od lat siedemdziesiątych wykładał na Uniwersytecie Harvarda, z którym był związany do końca życia. W ostatnich latach poświęcił się badaniom wewnętrznego jądra Ziemi. Odkrył m.in. szybszy obrót jądra wewnętrznego niż obrót Ziemi.